TBMM Başkanı Şentop, Macaristan Cumhurbaşkanı Novak ile görüştü

29 Eylül 2022 20:33

TBMM Başkanı Şentop, Macaristan Cumhurbaşkanı Novak ile görüştü

TBMM Başkanı Şentop, Macaristan Cumhurbaşkanı Novak ile görüştü
?v=1
TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Macaristan ziyareti kapsamında Cumhurbaşkanı Katalin Novak ile görüştü.
TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Macaristan temaslarını sürdürüyor. Şentop, başkent Budapeşte’de Başbakan Viktor Orban ile görüşmesinin ardından Cumhurbaşkanı Katalin Novak ile Sandor Sarayı’nda bir araya geldi. Görüşmede, ikili ilişkiler ele alınırken Şentop, Cumhurbaşkanı Novak’a Türkiye-Macaristan arasında ekonomik ve ticari bağların güçlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, nazik ev sahipliğinden dolayı teşekkür etti. TBMM Başkanı Şentop, Türkiye’nin, NATO, AB ve Türk Devletleri Teşkilatı başta olmak üzere, çok taraflı platformlarda Macaristan ile işbirliği ve dayanışma içinde olduğunu belirtti.
Rusya-Ukrayna savaşının etkileri ve Türkiye’nin göstermiş olduğu çabayı aktaran Şentop, "Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğini güvence altına alacak kalıcı ve adil bir barışın bir an önce sağlanması için elimizden gelen her türlü desteği sağlamayı sürdüreceğiz" dedi.
Rusya-Ukrayna savaşı ile özellikle enerji konusunun olumsuz etkilediğini kaydeden Şentop, Türkiye’nin iki ülkeye karşı dengeli politikasını sürdüreceğini ifade ederek, "AB ülkeleri gibi bir tutuma girseydik, uzlaştırma pozisyonumuz olmazdı" ifadelerini kullandı.
TBMM Başkanı Şentop, göç sorununa değinirken de, "Avrupa kendisine biraz uzak olduğu için kendisini güvende hissediyordu ama Rusya-Ukrayna olayı, bundan uzak olamayacağını gösterdi. Göçle ve göçmenlere harcanan para ile göçmenleri kendi ülkelerinde yaşatabiliriz. Türkiye’yi bir göçmen deposu olarak görüp o sınırların dışına çıkmasınlar diye bakmak yanlış" dedi.
Etiketler :
Yorumlar (0)
Hava Durumu
+7
°
C
H: +
L: +
Konya
Çarşamba, 04 Aralık
7 Günlük Hava Tahmini
Pe Cu Ct Pz Pt Sa
+ + + + + +10°
-2° -1° + +